Historia wizytówek

Skąd pochodzą pierwsze wizytówki, kto wymyślił i pierwszy raz posłużył się kartonikiem oraz jak to się zaczęło…

Pierwsze wizytówki

Historia wizytówek sięga średniowiecza, do XV wieku, gdzie w Chinach były kaligrafowane na jedwabiu lub na papierze ryżowym. W późniejszym czasie tamtejsi urzędnicy mieli obowiązek posługiwać się kartonikami z papieru czerpanego zawierającymi swoje dane. Historia wizytówek w Europie ma początki dzięki pomysłowi przywiezionemu najprawdopodobniej przez morskiego podróżnika Marco Polo a wizytówki stawały się coraz popularniejsze we Francji i we Włoszech.

Początkowo używane były w arystokratycznych kręgach, jako karty wizytowe. Wykorzystywano je w celu zaanonsowania swojej wizyty poprzez wysyłanie gońca dostarczającego wizytówkę przybywającego gościa. Również po przybyciu w gościnę dama miała obowiązek wręczyć swoją wizytówkę na ręce tamtejszej gospodyni. Karty wizytowe wykonane były na białym kartonie i zawierały imię i nazwisko naniesione odręcznie przez właściciela wizytówki, nierzadko zdobił ją rysunek zamówiony u artysty lub inna forma grafiki, np. ilustrująca wygląd posiadłości, portret, inicjały, scenkę humorystyczną, itd.

Historia wizytówek

Historia wizytówek

 

Pierwsze wizytówki

Pierwsze wizytówki

 

Historia druku wizytówek rozpoczęła się na terenie Niemiec w końcu XVIII. Wizytówki powstawały w różnych technikach, np: offset, chromolitografia, drzeworyt, litografia, a nawet fotografia, która wtedy była świeżym wynalazkiem więc stworzenie wizytówki ze zdjęciem wiązało się z nie lada kosztem. Historię wizytówek fotograficznych budował we Francji André -Adolphe-Eugène Disdéri.

Stare wizytówki

Wizytówki historia
Najstarsze wizytówki
Historia wizytówek reklamowych

 

Wykorzystywanie funkcji biznesowych opierało się o wręczanie kontrahentowi, klientowi wizytówki, która zawierała dane kontaktowe, mapkę lokalizacyjną. Wizytówki reklamowe – zaczęto ich używać pod koniec XIX wieku w USA i wtedy marketingowy aspekt zastosowania wizytówki zyskiwał na znaczeniu. Jak się okazało – w dzisiejszych czasach funkcje biznesowe to główne wykorzystanie tych kartoników.

W naszych czasach historia wizytówek również ma zapisane ciekawe karty – jak poniższe przykłady wizytówek znanych osób:

steve-jobs-business-card
Wizytówka Bill Gates Microsoft

Zamawianie wizytówek przez internet – Wizytówki Łódź – w ofercie tanie wizytówki oraz nietypowe wizytówki przezroczyste oraz wizytówki z lakierem wybiórczym.

1 reply

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *