Dlaczego projekt logo jest tak ważny
Jedną z pierwszych rzeczy, o którą przedsiębiorca powinien zadbać rozpoczynając swoją działalność jest projekt logo. Dobrze przemyślane i zaprojektowane logo firmy będzie wiele mówić o jego właścicielu a przede wszystkim o firmie, którą reprezentuje i odwrotnie.
Dla wielu taki szczegół jak logo – który nie jest dobrze zaprojektowany pozwala przypuszczać, że inne aspekty w firmie także kuleją. Przykładów na złe logo, nieestetyczne, niezgrabne, źle kojarzące się jest mnóstwo. Często są zaprojektowane one przez domorosłych grafików, początkujących projektantów, którzy nie zwrócili uwagi na kilka detali i projekt logo został upubliczniony. Logo firmy w wielu sytuacjach pozwala osądzić czy mamy do czynienia z poważną firmą, znającą się na rzeczy czy nieudolną firemką z ewentualnymi ambicjami nie popartymi dobrze wykonywaną pracą, a taką lepiej omijać z daleka.
Panują też opinie, że logo nie jest istotne w dobrym funkcjonowaniu firmy, że ludzie w ogóle nie mają motywacji, aby przywiązywać do nich uwagę. Rzekomo, prosta i łatwa do zapamiętania nazwa ma wystarczyć. W rzeczywistości ludzie wciąż spoglądają na logo i bardziej lub mniej świadomie wyciągają wnioski, skojarzenia, preferencje i osąd oparty na projekcie oraz kolorystyce logo. Owszem, można stwierdzić, że logo nie jest istotne, ale jak w takim razie wyjaśnić powiązania emocjonalne i psychologiczne ze słynnymi, złotymi łukami tworzącymi wizerunek McDonald’s, nagryzionym jabłkiem Apple, falistą czcionką Coca-Coli czy zakrzywionym skrzydłem Nike? Ile osób potrafi sobie przypomnieć te firmy-giganty bez przywołania w pamięci ich powszechnie znanego logo?
Dlaczego projekt logo jest istotny?
Krótko mówiąc, logo może:
- gwarantować natychmiastowe rozpoznawanie (szczególnie, gdy firma posługuje się swoją marką na szeroką skalę)
- być wizualnym skrótem oddającym osobowość firmy, jej charakter oraz postawę
- budzić w Twoich klientach poczucie wiarygodności i profesjonalizmu
- kojarzyć się z jakością oraz dobrymi produktami i usługami
Proces powstawania logo jest złożoną pracą, podczas której Ty i projektant logo, jako Twój kreatywny ekspert, musicie skupić się na filozofii firmy, jej misji, celach, charakterze, przyjrzeć się cechom i korzyściom produktów a nawet zrozumieć sposób myślenia pracowników firmy ponieważ bardzo wiele czynników może mieć wpływ na ostateczny wygląd logo. Projekt logo jest istotną częścią tworzenia marki firmy. Zatem, bądź przygotowany na poświęcenie czasu i środków finansowych, aby w rezultacie uzyskać pełną pomoc eksperta przy tworzeniu Twojego logo. Bądź pewien, że to opłacalna inwestycja.
Na początku współpracy z projektantem wykonaj proste ćwiczenie – opisz swoją firmę w kategoriach:
- Przymiotników (pewny siebie, relaksujący lub szybki jak błyskawica; opisz swoją firmę/produkt używając najbardziej trafnych epitetów)
- Kolorów (Czy ostra czerwona papryczka chilli odda Twoją męską osobowość?)
- Kształtów (Czy postrzegasz swoja firmę jako dużą czy małą?)
- Stylu (Podążasz za modą czy preferujesz bardziej klasyczne rozwiązania?)
Załóżmy, że sprzedajesz ubrania sportowe kierowane do mężczyzn, którzy uprawiają sporty ekstremalne. Opis wyglądać będzie następująco:
- Przymiotniki: macho, mocny, niebezpieczny, wysokie ryzyko, dobra zabawa.
- Kolor: intensywny, jasny, głośny, zwracający na siebie uwagę
- Kształty: precyzyjne, wyraźne i zaostrzone kształty
- Styl: moda miejska, modne ubrania, odzież codzienna
Jak wyglądałoby Twoje logo zgodnie z powyższymi wytycznymi? Teraz będziesz już miał jasny obraz tego, jak rozpoznać „dobre” i „złe” logo. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, musisz przygotować się i wyklarować projektantowi logo Twoje oczekiwania. Wiemy, że to ćwiczenie pomaga, ponieważ korzystamy z niego pracując z wieloma klientami, którzy nie wiedzą jak powinno wyglądać ich logo, a dzięki temu ćwiczeniu mogą wyrazić swoje oczekiwania.
Jak widać praca nad dobrym projektem logo wymaga uwagi, czasu i poświęcenia. Warto jednak je zainwestować i otrzymać logo skrojone na miarę. Co więcej, najlepiej aby proces ten przeprowadzić jak najszybciej. Firma wchodząca na rynek powinna już na starcie być uzbrojona w dobry projekt logo. Błędem niektórych przedsiębiorców jest odkładanie tego na później, na czas „kiedy już się trochę rozkręci”, „kiedy już znajdziemy swoje miejsce na rynku”. To zgubne myślenie i to z kilku powodów.
Po pierwsze wchodzenie na rynek, budowanie pozycji marki, zaufania klientów aby można było nazwać sukcesem, musi opierać się na przemyślanej strategii, której nieodłącznym elementem jest kreowanie wizerunku firmy. Firma, która dba o to wszystko od początku sprawia wrażenie przygotowanej, profesjonalnej, a więc i godnej zaufania.
Inwestowanie w projekt logo już na samym początku jest też po prostu oszczędnością. Firma rozpoczynając działalność przygotowuje przecież dużo materiałów, jak np wizytówki, tabliczki, ulotki itp. Warto już na wstępie umieszczać na nim docelowe logo zamiast wymieniać materiały, albo posługiwać się nieaktualnymi.
Ostatecznie, czas który spędzimy na rynku bez logo lub z jakąś roboczą, wstępną wersją, to czas kiedy klienci zapamiętują firmę i kojarzą ją właśnie z nieprofesjonalnym logo lub jego brakiem. Trudno jest później te pierwsze skojarzenia i wrażenia zmieniać. Jest to bardziej praco- i czasochłonne niż gdybyśmy wizerunek firmy budowali spójnie od początku.
Reasumując – chcesz stworzyć logo, identyfikację wizualną nowej firmy lub odświeżyć, polepszyć wizerunek swojej firmy wyświadcz sobie przysługę i zatrudnij prawdziwego eksperta do spraw kreowania wizerunku marki lub dobrego projektanta, grafika. Nawet, jeśli grafika nie jest Ci obca i wiesz jak obsługiwać rozmaite programy związane z tym tematem pamiętaj, że istnieje więcej zagadnień wymagających uwagi: zasady projektowania logo i kluczowe aspekty techniczne tego zagadnienia, o których możesz nie wiedzieć – zupełnie jak początkujący projektant logo. Nie eksperymentuj na swojej firmie. Dobrze radzimy bo bez fachowej wiedzy w tym zakresie stworzysz piękne logo, które jednak nie będzie mogło być w pełni wykorzystane i przetwarzane.
Odpowiedz
Chcesz wziąć udział w dyskusji?Śmiało, napisz coś!